Neracionálni a impulzívni Rusi?

Autor: Michal Považan | 18.2.2014 o 21:20 | (upravené 18.2.2014 o 22:15) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  594x

Včera sa na mojej univerzite v Kyjeve začal semester. Bude to znieť možno zvláštne, ale tešil som sa na nové poznatky a diskusie, ktoré mi odhalia ako tunajší ľudia myslia a vnímajú svet okolo seba.

Nebol som sklamaný. Hneď druhý deň sa rozvinula diskusia o národnom charaktere Rusov a Ukrajincov. Podľa našej profesorky, ktorá, ako hovorila, celý život učí ruský jazyk a literatúru a propaguje ich kultúru v mnohých krajinách sveta vystihuje Rusov vtip: Kdesi na svete existoval most, o ktorom platilo, že kto naň vstúpi, spácha samovraždu. Prvý naň vstúpil Američan a hovorí si: „Čo mám robiť? Stratil som prácu, dom mi zobrala banka, prečo mám ďalej žiť?“ A skočí z mosta. Druhý je Francúz, ktorý si na moste vzdychne: „Ako môžem žiť bez lásky? Manželka sa dozvedela o milenke, milenka o manželke a obidve ma opustili.“ Bez lásky sa veru nedá žiť a skočí. Tretí príde na most Rus. Pokojne po ňom prejde a až na jeho konci číta malú tabuľku: Nepribližujte sa k okrajom mostu, môžu sa prepadnúť. Rus si hovorí: „Vyskúšam, konečne nejaké vzrušenie.“ Rus to vyskúša, okraj mosta sa pod ním prepadne a on zmizne v hlbine. Naša profesorka hovorila, že to je jedna z charakteristických čŕt Rusa: impulzívnosť a neracionálnosť.

Nepoznám Rusov dosť dobre, aby som si dovolil to posúdiť, ale zaujalo ma profesorkine vymedzenie, že Ukrajinci sú iní.

O necelú hodinu neskôr nás evakuovali z budovy v centre Kyjeva, nevedeli sme čo sa deje. Len útržkovite som zachytil, že asi o tristo metrov ďalej sa pri vládnej štvrti bojuje. Sledujem ich politickú krízu od začiatku. Celková frustrácia ukrajinskej spoločnosti sa výraznejšie prejavila po nepodpísaní asociačnej zmluvy s EÚ a vláda na to odpovedala silou. Rozohnať demonštrácie sa ale nepodarilo. V ďalšej fáze hrala vláda mŕtveho chrobáka. Svoje mlčanie prerušila v okamihu, keď na demonštrácie  chodilo už len minimum ľudí. Jediné čo vyprovokovala boli násilné strety, radikalizácia niektorých demonštrantov a medzinárodnú pozornosť. Po niekoľkých dňoch čiastočne ustúpila, predstierala rokovania, ale všetko viac-menej uviazlo na mŕtvom bode. Dnes došlo opäť k potýčkam. Celá situácia je dosť nejasná, ale zdá sa, že vláda chce využiť nepokoje vyvolané pár horúcimi hlavami na rozohnanie demonštrácii zrejme v nádeji, že demonštrácie sú hlavným problémom a keď nebude „majdan“, ľudia opäť začnú dôverovať vláde. Akosi mi to celé pripomína toho Rusa na moste, ktorý mal šancu balansovať na jeho okraji a tak to skúsil a bol to jeho posledný pokus.

Sú teda samotní Ukrajinci impulzívni a neracionálni? Neviem, ale viacerí ich predstavitelia sa tu tak rozhodne správajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?