Mená ako zo zoo

Autor: Michal Považan | 23.6.2012 o 19:01 | (upravené 23.6.2012 o 19:07) Karma článku: 11,61 | Prečítané:  1812x

Stál som v predajni pri pokladni a tu počujem mamičku predo mnou ako sa prihovára svojej ratolesti: "Marcusko, nerob to." Bolo to milé chlapča, len to meno. Chudáčik.

Ešte pred pár rokmi sa celá krajina smiala do popuku, keď cigánski rodičia dávali svojim deťom mená ako Sandokan, Esmeralda a podobne. Ľudia nad tým krútili hlavou a ťukali si na čelo. Boli to jednoducho cigánske mená a väčšinová spoločnosť na nich aj kvôli tomu hľadela s pohŕdaním.

Prešlo pár rokov a cigánske mená vládnu našim matrikám. Sú jednoducho schik a všetky Zuzky, Marky a Janky chcú mať Markusa (Marcusa), Lea, Tea (Thea), Damiána, Kiaru (Chiaru), Sophiu...

Netvrdím, že každý malý Slovák sa má volať Jano a malá Slovenska Marka, ale rodičia by pri svojich „zájazdoch do ríše fantázie“ mali myslieť aj na blaho svojich práve narodených detí. Nech si skúsia predstaviť ako ich dieťa raz pôjde do školy v Melčiciach či Rykinčiciach a stane sa terčom vtipov len preto že sa volá Teo Kmeťo a v dedine má aj menovcov – obvykle psov.

Dodnes si pamätám na historku z detstva. Mal som asi päť rokov a išiel som so starkým autobusom, keď som ho oslovil: „ Starký Bernátko, kedy prídeme domov?“ On zagúľal očami a ticho mi povedal: „Potichšie, nemusia všetci vedieť, aké hlúpe mám meno.“ Mal už sedemdesiat a u nich na dedine bolo kopec zvláštnych mien zo zoznamu svätých (Perpétua, Herman, Títus a pod.), ale stále neniesol ľahko svoje meno, ktoré mu rodičia v dobrom úmysle dali.

Preto Vás milí novopečení rodičia prosím, uvažujte skôr, ako sa rozhodnete dať svojmu dieťaťu meno, ktoré ste začuli kdesi na dovolenke. Zamyslite sa, či to meno neznie v slovenských pomeroch divne a či sa hodí k priezvisku. Ušetríte tak svojmu dieťaťu množstvo trápenia. Napríklad Nicolas Pecúch skutočne nie je dobrý nápad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?