Kto stráži strážcov kvality?

Autor: Michal Považan | 16.4.2012 o 10:01 | (upravené 16.4.2012 o 10:25) Karma článku: 6,46 | Prečítané:  501x

Kvalita vysokoškolského vzdelávania je iste veľkou témou, ktorá sa na Slovensku stále vracia bez signifikantného výsledného zlepšenia. Za kvalitu je spoluzodpovedná Akreditačná komisia SR. Sú jej rozhodnutia kvalitné? Vie to niekto?

 

S novou vládou sa obyčajne otvárajú aj nové témy vo verejnej diskusii. Vo vysokom školstve to tak celkom neplatí. Už roky znie „evergreen“ s názvom kvalita.

Zatiaľ nikto nebol schopný uspokojivo zadefinovať kvalita čoho to má byť. Iste všetkým je jasné, že ide o kvalitu vzdelávania, ale keď sa započúvame do vyhlásení ľudí ohľadne kvality vzdelávania zistíme, že si za tým predstavujú rôzne veci. Reťazí sa to od, dnes tak vychvaľovaných, praktických zručností až po štúdium čistej teórie. Tých možností je veľa, čo chýba je predstava a áno (tak sprofanovaná) vízia, čo to kvalitné vzdelávanie je. Až keď si ujasníme túto otázku môžeme prejsť k otázke ako ho dosiahnuť a nie naopak.

Na tému čo je kvalitné vzdelávanie sa dajú písať dlhé traktáty, ale tomu sa nechcem dnes venovať. Chcem poukázať na systém zabezpečovania kvality vo vysokom školstve u nás.

Na jeho zabezpečovanie bola vytvorená Akreditačná komisia SR (AK SR), teda skupina vymenovaných ľudí, ktorí rozhodujú čo je ešte kvalitné a spĺňajúce kritéria a čo už nie. Iste AK SR je iba poradným orgánom vlády a minister školstva rozhoduje či ich odporúčanie podpíše alebo nie. V praxi sa stáva veľmi zriedkavo, že minister rozhodne v rozpore s odporúčaním AK SR. AK SR teda de facto rozhoduje o akreditácii študijného programu, o práve vysokej školy kreovať docentov či profesorov a pod. AK SR rozhoduje teda o bytí a nebytí vysokej školy.

Nechcem hodnotiť členov AK SR, ich odborné či morálne kvality. Na to nemám kvalifikáciu a žiadne oprávnenie. Poukázať chcem na iné.

Pred pár dňami odchádzajúci minister školstva podpísal niekoľko „odporúčaní“ AK SR, ktoré sa mi zdali na základe poznaných skutočností pochybné. Snažil som sa zistiť viac o tom, čo viedlo AK SR dať takéto „odporúčania“. A nič som nezistil.

Teda zistil. AK SR je úplne nezávislá od akejkoľvek vonkajšej kontroly. Nie je šanca získať oficiálnou cestou podklady, na základe ktorých AK SR vypracúva svoje „odporúčania“ aký funguje jej rozhodovací proces. Hneď na začiatku narazíte na skutočnosť, že AK SR nespadá pod zákon o slobodnom prístupe k informáciám. V zmysle právneho poriadku SR ide iba o poradný orgán vlády, a teda nemáte de iure komu adresovať svoju žiadosť, keďže ani AK SR a ani vláda SR nemá právnu subjektivitu. Na dôvažok AK SR ani de iure nerozhoduje, oni iba „radia“. S týmto poznaním som pristúpil k ďalšej možnosti ako získať potrebné údaje. O „odporúčaniach“ rozhoduje ministerstvo školstva a podpisuje ich minister školstva. Situácia však nie je jednoduchá ani tu. AK SR nepatrí pod ministerstvo a tak ministerstvo ani nemôže poskytnúť podklady použité pre vytvorenie odporúčania AK SR. A keby aj mali tieto podklady, je tam množstvo osobných údajov a tak nie je možné ich prakticky zverejniť.

Takže nemám žiadne podklady. Mám iba poznanie, že tí čo kontrolujú kvalitu vysokých škôl nie sú nijak kontrolovaní a to všetko v situácii, keď spoločnosť sa zhoduje v tom, že kvalita, ktorú má AK SR už dlhé roky zabezpečovať, rýchlo upadá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?